EN / SLO

Barbara Korun

Slovenija, 1963

Diplomirala je iz slovenistike in primerjalne književnosti. Že med študijem je začela poučevati na ljubljanskih gimnazijah, zdaj je lektorica in dramaturginja v ljubljanskem gledališču SNG Drama.

Po izidu svoje prve knjige, zbirke pesmi Ostrina miline (1999), za katero je tudi prejela nagrado za najboljši prvenec leta, je začela nastopati z recitacijami svoje poezije, pa tudi kot moderatorka literarnih pogovorov in bralka vsakovrstne poezije.

Sodelovala je z Ludwigom Hartingerjem pri pregledovanju pesniške zapuščine Srečka Kosovela za knjigo Ikarjev let, skupaj s svetovno znanim glasbenikom, tolkalistom Zlatkom Kaučičem pa je leta 2006 posnela CD s pesmimi Srečka Kosovela pod naslovom Vibrato tišine.

Barbara Korun je bila izbrana za predstavnico Slovenije v evropskem projektu kulturnih prestolnic »Cork 2005 – The European Capital of Culture«, ter pri enakem projektu »Ruhr 2010«. Knjiga njenih izbranih pesmi v prevodu pesnika Thea Dorgana je doživela tudi nekaj zelo pohvalnih odmevov v Ameriki in na Irskem. O samem procesu prevajanja, o avtorici in o Sloveniji pa je bil posnet tudi 45 minutni dokumentarec »Songs of Earth and Light« irske nacionalne televizije v režiji Padraiga Trehyja (premierno predvajan na literarnem festivalu v Corku, februarja 2006).

Reference:

Izdane pesniške knjige:

V Sloveniji:

Ostrina miline, Mladinska knjiga 1999

Zapiski iz podmizja, Društvo Apokalipsa, zbirka Fraktal, 2003

Razpoke, Nova revija, zbirka Samorog, 2004

V tujini:

Chasms, prevedla Kelly Allan (v sodelovanju z avtorico), UT-Chattanooga, USA, 2003

Songs of Earth and Light, (selected poems) translated by Theo Dorgan (with Ana Jelnikar and the author), Southword Editions, Munster Literature House, Cork, Ireland, 2005

Krilati šum, (izbor), prevedla Ksenija Premur, Naklada Lara, Zagreb, Hrvaška, 2008

Tijelo od riječi (izbor), prevedel Josip Osti, naklada Tugra, Sarajevo, Bosna, 2008

Nagrade in izbori:

Nagrada za najboljši prvenec 17. slovenskega knjižnega sejma v CD, Ljubljana, 1999 (skupaj s Primožem Čučnikom)

izbrana kot slovenska predstavnica v projektu Cork 2005 – The European Capital of Culture, april 2005

Pet minut za pesem 2005, akcija mesta Dunaja, Bratislave, Prage, Budimpešte in Ljubljane v organizaciji agencije Multiart iz Dunaja: pesem Jajce Barbare Korun je bila izbrana za predstavnico iz Slovenije, prevedena v nemščino, češčino, slovaščino in madžaršino ter natisnjena in plakatirana na velikih oglasnih panojih podjetja Proclam v vseh naštetih mestih

Izbrana kot slovenska predstavnica v mednarodnem projektu Sealines, kot del tega projekta udeležba na: Inernational poetry festival, Galway, 24. do 30 april 2006 ter z Zlatkom Kaučičem predstavitev zgoščenke poezije Srečka Kosovela Vibrato tišine v Galwayu od 25. do 29. aprila 2007

Izbrana kot ena od šestih udeleženk za prevajalski projekt Poesie nach Barnm, Nemčija, 2007 (izšla tudi antologija) – v zvezi s tem se je udeležila bralne turneje po Nemčiji, junij 2008 (6 večerov, branje za nemški radio – tretji program).

Izbrana kot ena od udeleženk v projektu Ministrstva za kulturo in Centra za slovenščino kot tuji jezik Svetovni dan slovenske literature (22. nov. 2007, gostovala je v švicarskem Bernu.

Izbrana kot slovenska predstavnica v projektu »Poezija v urbanem svetu«, Porurje, Nemčija, julij 2010

Literarno društvo IA

Avtorji

Agnieszka Będkowska-Kopczyk
Agnieszka Żuchowska-Arendt
Alenka Jovanovski
Alenka Koderman
Alja Adam
Amir Talić
Andraž Polič
Andrea Brady
Andrej Hočevar
Anja Sredić
Anupama Amaran
Barbara Korun
Barbara Pogačnik
Barbara Siegel Carlson
Bojan Brecelj
Catherine Phil MacCarthy
Ciaran O'Driscoll
Cristina Viti
Darija Žilić
David Brooks
Dejan Koban
Dinko Telećan
Dražen Katunarić
Emilio Coco
Esa Hirvonen
Fiona Sampson
Francisco Larios
Gašper Malej
Gašper Torkar
Glorjana Veber
Goran Janković
Goran Č. Potočnik
Goro Takano
Gregor Podlogar
Hana Kovač
Henning H. Bergsvåg
Hiroshi Hasebe
Christophe Lamiot Enos
Ineke Holzhaus
Irena Šťastná
Isabella Panfido
Ivan Landžev
Iztok Osojnik
Jacek Lenkiewicz
Jan Kuhlbrodt
Ján Gavura
Jana Šnytová
Jani Kovačič
Johanna Venho
John Davies
John O'Donoghue
Jonáš Hájek
Jouni Inkala
Kelly Lenox
Knute Skinner
Kristina Hočevar
Ksenija Premur
Ksenija Jus - Xenia
Lenka Krajnc
Maciej Melecki
Maja Novak
Marcin Warmuz
Maria Jastrzebska
Marianna Kurtto
Marjan Strojan
Mark Whelan
Marta Podgórnik
Martina Komárková
Martina Hefter
Matej Krajnc
Michał Kopczyk
Michele Obit
Milan Jesih
Miroslava Gavurová
Muanis Sinanović
Paddy Bushe
Pamela Uschuk
Paul Polansky
Pauliina Haasjoki
Petra Kolmančič
Primož Čučnik
Radharani Pernarčič
Roberto Nassi
Robin Parmar
Simona Popescu
Slavo Šerc
Srečko Kosovel
Stephen Watts
Špela Drnovšek Zorko
Špela Sevšek Šramel
Tahir Mujičić
Taja Kramberger
Takako Arai
Tatjana Jamnik
Tina Kozin
Tone Škrjanec
Urška P. Černe
Vilja-Tuulia Huotarinen
Ville Hytönen
Vlado Kreslin
Willem van Toorn
William Pitt Root
Zlati Čoln 2010